Доц. д-р Желязко Арабаджиев е началник на Отделение по медицинска онкология и председател на Българско Научно дружество по Имуноонкология. Разговаряме с него за целите пред новосъздаденото дружество, за напредъка в лечението на онкологичните заболявания, както и за предизвикателствата в тази сфера пред специалистите.
Доц. Арабаджиев, наскоро беше създадено Българско научно дружество по имуноонкология. Разкажете малко повече за дейността му.
Българско Научното дружество по Имуноонкология (БНДИО) е учредено на 3-ти март 2021г. в София. С гордостта, че сме българи, който са останали да работят и творят в България, навръх националния ни празник, 20 съмишленици – изтъкнати имунолози, онколози, лъчетерапевти и изявени учени – се събрахме с вярата и надеждата за по-успешното лечение на рака със средствата на имуноонкологията.
Моделиранетото на имунната система срещу раковите клетки, винаги е привличала имунолози и клиницисти, които търсят начини за по-успешно лечение на онкологичните заболявания. Последното десетилетие може да се определи като началото на ерата на имунолечението на хематологични и солидни тумори. Докладвани бяха немислими до този момент резултати от клинични изпитвания за ефективността на имунотерапия при онкологични заболявания. Значително удължена обща преживяемост дори и при напреднали стадий на болестта, по-дълги периоди на ремисия, а в нередки случаи дори пълно излекуване, дадоха надежди на онколозите в имунологичните подходи в противотуморното лечение. От друга страна, поради бързото навлизане на имунотерапията в клиничната практика, ангажираните с лекарственото лечение на рака лекари почувстваха необходимостта от по-обстойно познаване на имунологичните механизми на канцерогенезата и цитотоксичността, взайимодействията на имуноцитите и туморните клетки, както и специфичната, съпровождаща свързана с имунолечението лекарствена токсичност.
Какви цели си поставя дружеството?
Въз основа на всичко това се създадоха непосрещнати медицински нужди и значителна научна необходимост от организация, която да обедини общите ни усилия за оптимално ефективно имунолечение на хемотологични и солидни тумори, както и възможността от продължаващо обучение на специалисти и специализанти в общите принципи на имунологията и спецификите на имунотерапията. Българското научно дружество по имуноонкология се учреди, за да удоволетвори на тези нужди. БНДИО си поставя и по- високи цели. Дружеството ни трябва да успее да провежда и координира на локално, национално и международно ниво дейностите и политиките, свързани с правилното лечение на онкопациентите, както и да подпомага обучението на научни работници и клинични лекари в областта на имунотерапията при рак.
Имунотерапията започва да заема все по-централна роля в лечението на онкологичните заболявания? Как виждате бъдещето й развитие в България и по света?
Имунолечението на злокачествени тумори е известно от поне три десетилетия, но тогава е било представено най-вече от интерферон, BCG ваксина, някои интерлевкини. Съвременната имунотерапия на солидните злокачествени тумори е представена главно от групата на т.нар. инхибитори на имунни контролни точки или още известни като имунни чек-пойнт инхибитори (от англ. Check-point – контролна точка). Теорията зад този механизъм на действие, който има за цел да инхибира рецепторно-лигандни, взаимодействия между туморните и имунните клетки, през 2018г. донесе Нобелова награда за медицина на своите откриватели Джеймс Алисън и Тасуко Хонджо. Чек-пойнт инихиборите са моноклонални антитела, които се свързват с рецепторите или лигандите върху туморната или имунната клетка, и по този начин не позволяват да се осъществи връзка между тях. Така се дава възможност на имунната система да разпознае туморните клетки и да ги унищожи. Към момента, като стандартно лечение, имунотерапията – самостоятелна или в комбинация с химиотерапия, е наложена при меланом на кожата, рак на белите дробове, на пикочният мехур и плоскоклетъчен рак в областта на глава и шия, на бъбрека. За огромно щастие, имунните чек-пойнт инхибитори за тези локализации са достъпни и напълно реинбурсирани от НЗОК за всички пациенти в България. В кратко бъдеще очакваме промяна в стандарта на лечение в рака на хранопровода и стомаха и при карцином на шийка на матката, където имунотерапията също е доказала ефективност в регистрационни клинични изпитвания. Вярваме в подкрепата на държавата и институциите и се надяваме съвсем скоро и при тези видове рак да можем да прилагаме имунотерапия.
Цялото интервю може да видите ТУК.